Popisy

Ingvar Kamprad, zakladateľ spoločnosti Ikea, zomrel vo veku 91 rokov

Ingvar Kamprad, zakladateľ spoločnosti Ikea, zomrel vo veku 91 rokov

Ikea dnes prostredníctvom Instagramu oznámila smrť svojho zakladateľa Ingvara Kamprada. „Zakladateľ spoločnosti Ikea a jeden z najdôležitejších podnikateľov dvadsiateho storočia Ingvar Kamprad zomrel vo veku 91 rokov,“ vysvetlili vo svojom príspevku. Ako informovali, zomrel v nedeľu 28. januára, „pokojne doma v južnom Švédsku“. V súčasnosti je Ikea najväčšou spoločnosťou zaoberajúcou sa predajom nábytku na svete s obchodnými číslami 36 miliónov eur, 190 000 zamestnancami a prevádzkami v 49 krajinách. Ale začiatky jej zakladateľa boli veľmi skromné.

Ingvar Kamprad sa narodil v roku 1926 v Smålande na juhu Švédska Elmtaryd, farma neďaleko dediny Agunnaryd. Už od veľmi mladého veku Švéd prejavoval podnikateľského ducha a keď mal päť rokov, začal predávať zápasy svojim susedom. O siedmej rozšíril svoju predajnú plochu namontovanú na bicykli. Uvedomil si, že v Štokholme si môže kúpiť zápasy vo veľkom a za veľmi nízku cenu a potom ich predávať za maloobchodné ceny za nízke ceny, ale s dobrým ziskom. Predaj zápaliek ho doplnil predajom semien, pohľadníc, ozdôb na vianočné stromčeky a neskôr aj pier a pier. V 17 rokoch mu otec dal peniaze na dobré výsledky, ktoré získal v štúdiu, a Ingvar tieto peniaze využil na začatie vlastného podnikania, aby pomenoval IKEA podľa svojich iniciálok (I.K.), plus prvé písmená svojej farmy, Elmtaryd (E) az jeho mesta Agunnaryd (A). Na začiatku sa predávali perá, peňaženky, rámy na obrazy, stolové koberce, hodinky, šperky a silonky. To znamená, že uspokojil potreby ľudí s výrobkami za znížené ceny.

V roku 1945 začal oznamovať svoje podnikanie v médiách a o tri roky neskôr s veľmi pozitívnym ohlasom predstavil nábytok do svojich predajov, ktoré vyrobili miestni výrobcovia lesov v blízkosti jeho domu. V roku 1951 spustil svoj už slávny katalóg av roku 1953 otvoril svoj prvý obchod výstavou „dôležitý okamih vo vývoji koncepcie IKEA, pretože zákazníci prvýkrát môžu vidieť a dotknúť sa výrobkov na domácu dekoráciu pred ich nákupom“ , vysvetliť. V roku 1956 začali vyrábať svoj prenosný rozobratý nábytok v plochých obaloch (prvým kusom bol stôl Lövet, ktorý bol znovu vydaný na niekoľko rokov) ao dva roky neskôr otvoril svoj prvý obchod vo Švédsku.

Nasledujúce desaťročia sa vyznačujú nezastaviteľným rastom predaja a otvorením nových obchodných línií a prevádzok v nových krajinách, ktoré sa stali najdôležitejšou nábytkárskou spoločnosťou na svete. V roku 1986 Kamprad odišiel z funkcie, hoci pokračoval ako poradca až do roku 2013, keď oznámil svoje rozhodnutie opustiť predstavenstvo, ktoré nechal jednému zo svojich troch detí Mathiasovi. Kamprad sa vždy chválil svojou úspornosťou (kúpil všetky svoje odevy v použitých predajniach a čoskoro vyprší jedlo), jeho jednoduchým vkusom a podnikateľským duchom, ktorý sa učil samostatne.